Programy a aktivity na podporu fyzického zdravia sa zameriavajú na podporu primeranej fyzickej kondície dieťaťa alebo žiaka, zdravého životného štýlu, starostlivosti o fyzické zdravie a bezpečnosti.
Programy a aktivity na podporu duševného zdravia a psychickej odolnosti sa zameriavajú najmä na posilnenie úspešnej adaptácie dieťaťa/žiaka na školu, posilnenie schopnosti sebapoznania a sebahodnotenia, schopnosti kritického myslenia, schopnosti úspešne aplikovať stratégie zvládania, schopnosti asertivity, rozvíjanie pozitívnych vzťahov so spolužiakmi a ostatnými účastníkmi výchovno-vzdelávacieho procesu a posilnenie schopnosti zvládať psychicky náročné situácie (napríklad rovesnícky konflikt, medzigeneračný konflikt, vyrovnanie sa s úspechom/neúspechom a podobne).
Programy a aktivity na prevenciu rizikového správania sa zameriavajú na formovanie žiaduceho postoja dieťaťa/žiaka k rizikovému správaniu, v prípade výskytu rizikového správania aj na eliminovanie/odstránenie jeho prejavov. Významný priestor sa venuje najmä programom zameraným na prevenciu šikany (vrátane kyberšikany), verbálneho a fyzického násilia, extrémistických postojov, užívania omamných a návykových látok a podobne.
Forma poskytovania podporného opatrenia
Základné rozdelenie metód prevencie v škole podľa objektu:
- individuálne (napr. inštruktáž, rozhovor, konzultácia);
- skupinové (napr. prednáška, kvíz, diskusia, beseda, panelová diskusia, inscenačné metódy);
- hromadné (v školskom prostredí napr. školský rozhlas, školský časopis).
Základné rozdelenie metód prevencie v škole podľa formy:
- metódy hovoreného slova (napr. prednáška, diskusia, rozhovor, beseda, audionahrávky);
- metódy tlačeného slova (napr. leták, heslo, plagát, článok, brožúra, časopis);
- multimediálne metódy (napr. video, film).
Preventívne aktivity môžu mať rôzny charakter (napr. informatívny, zážitkový). Medzi najúčinnejšie aktivity patria spravidla aktivity zážitkového charakteru.