Každoročne pred žiakmi deviatych ročníkov základných škôl a ich rodičmi stojí dôležitá úloha – správny výber strednej školy, v ktorej budú pokračovať v ďalšom štúdiu. Tento krok nie je jednoduchý a treba k nemu pristupovať veľmi zodpovedne.
Rozhodnúť sa spomedzi širokej škály stredných škôl však môže byť pre mnohých žiakov náročné a práve preto SPŠ v Snine otvorila svoje brány a pripravila pre deviatakov základných škôl sninského okresu Deň otvorených dverí.
V stredu 29.1. 2020 sa od rána zapĺňali priestory školy deviatakmi, ich výchovnými poradcami, ale i niektorými rodičmi, ktorí si prišli prezrieť nielen priestory školy, ale zaujímali sa aj o aktivity spojené so štúdiom v jednotlivých študijných odboroch, ktoré škola ponúka. Tento deň bol zároveň aj príležitosťou stretnúť sa nielen s vedením školy, vyučujúcimi, ale aj so žiakmi, ktorí už školu navštevujú.
Ako prvá privítala deviatakov riaditeľka školy PaedDr. Alena Romanová. Oboznámila ich so štúdiom v škole, s projektami, do ktorých je škola zapojená, s modernými technológiami využívanými vo vyučovacom procese a taktiež s výsledkami študentských činností, s akadémiou CISCO, SAP, so spoluprácou s jednotlivými firmami, s mobilitnými stážami atď.
Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť a pri výbere budúcej školy, ktorá môže ovplyvniť smerovanie mladého človeka, to platí obzvlášť. Práve preto sme si pre záujemcov pripravili prehliadku školského areálu a upriamili pozornosť na jednotlivé odborné učebne a laboratóriá.
Prehliadka školy bola rozmanitá. Návštevníkov sprevádzali študenti našej školy, ktorí postupne s jednotlivými skupinami deviatakov prechádzali po jednotlivých pracoviskách, ale častokrát aj odpovedali na mnohé zvedavé otázky.
Žiaci mali možnosť prezrieť si budovu školy, jedáleň, počítačové a odborné učebne, v ktorých sa realizuje vyučovací proces aj pomocou interaktívnych tabúľ či počítačov, triedy a dielne, v ktorých prebieha vyučovanie.
Deviataci si tak mohli pozrieť KIA učebňu, kde nahliadli do tajov testovania motora, ukážky zapájania rozvádzačov či domovej elektroinštalácie, oboznámili sa s princípom prúdového chrániča i meraním na osciloskope. V inej učebni sa zas mohli „porozprávať“ s počítačom vďaka programu, ktorý vytvoril tretiak technického lýcea so zameraním na informatiku. Prítomní si mohli overiť v praxi svoje vedomosti a zručnosti aj z ekonomiky, pretože mali možnosť zapojiť sa do pripravených aktivít, za ktoré boli odmenení. Videli praktické ukážky práce v účtovnom softvéri OMEGA od firmy KROS, a.s., ktorý dnes používajú už tisícky firiem na Slovensku.
Prezentovali sa všetky študijné odbory, ktoré škola ponúka, a to: strojárstvo, technika a prevádzka dopravy, elektrotechnika a technické lýceum so zameraním na ekonomiku a výpočtovú techniku.
V učebni automatizácie žiaci školy predviedli programovanie lego robotov v aplikáciách používaných v odbornej praxi. Vyhýbali sa prekážkam v prostredí, diaľkovo riadili roboty a posúvali ich po čiarach na podlahe, u ktorých rozlišovali farbu. Zaujímavosťou bolo aj programovanie Cisco smerovačov a prepínačov a vytváranie sietí. Nádejní šikovní programátori z technického lýcea predviedli svoj projekt Región IT riešení, s ktorým finišujú v rámci odbornej súťaže. Zaoberajú sa tvorbou aplikácie na návrh a výpočet regulačných obvodov v jazykoch HTML, JavaScript a CSS. Pre záujemcov o elektrotechniku mali žiaci pripravenú simuláciu elektrických schém s možnosťou virtuálneho merania a samozrejme programovanie PLC Simatic.
K zaujímavým pracoviskám patrila určite učebňa metrológie a CNC dielňa, kde návštevníkov zaujali ukážky práce na CNC strojoch. Na CNC sústruhu videli proces výroby šachovej figúrky, a to od vytvorenia 3D modelu, cez generovanie výkresu, vloženie CNC programu do CNC stroja až po výrobu samotnej šachovej figúrky na CNC stroji, ktorú dostali na pamiatku, a na vertikálnom frézovacom CNC centre im bolo predvedené frézovanie tvarových plôch a použitie vŕtacích a závitových cyklov.
V učebni CNC a metrológie žiaci SPŠ v Snine pomocou programovacích staníc pracovali s najnovším softvérom firmy HEIDENHAIN – TNC 640 a návštevníkom predviedli aj činnosť multifunkčného zariadenia s funkciami 3D tlače, laserového gravírovania a CNC gravírovania.
Ponuka aktivít počas DOD bola bohatá a my veríme, že priateľská atmosféra našej školy a otvorenosť v komunikácii oslovila viacerých deviatakov a tešíme sa, že od septembra sa aj oni stanú jej súčasťou.
Mgr. Jana Semjonová