Teplička nad Váhom, 9. jún 2006, automobilka Kia Motors Slovakia, s.r.o. oficiálne spustila skúšobnú výrobu automobilov vo svojom prvom európskom závode v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Sériovú výrobu otvorili v decembri 2006 päťdverovou verziou modelu Kia cee´d. V roku 2008 pribudla v závode výroba motorov.
Študenti Strednej priemyselnej školy v Snine a vedenie školy už tradične pripravili pre žiakov 9. ročníka základných škôl a ich pedagógov zaujímavú odbornú exkurziu vo výrobnom závode kórejskej automobilovej spoločnosti Kia Motors Slovakia s.r.o.
Spoločnosť bola založená v roku 1944 a je najstaršou kórejskou automobilkou. Do svojho prvého závodu v Európe, ktorého rozloha je 168 hektárov, investovala Kia Motors približne 1 miliardu eur. Je členom automobilovej skupiny Hyundai-Kia Automotive Group. V 10 výrobných a montážnych závodoch v 5 krajinách sveta v súčasnosti produkuje viac ako 3 milióny vozidiel ročne, ktoré sú predávané prostredníctvom siete oficiálnych zastúpení v 180 krajinách sveta. Spoločnosť Kia Motors Slovakia ako jeden z najväčších výrobcov áut na Slovensku patrí k významným zamestnávateľom a exportérom, čím výrazne ovplyvňuje ekonomiku Slovenska. V súčasnosti v jej sortimente je veľmi veľa typov áut, napr. športovo-úžitkový automobil Kia Sportage, mestské vozidlo Kia Venga či modernizované MPV Cerens. Kia na Slovensku zamestnáva okolo 3800 zamestnancov.
Na exkurziu do tohto závodu sme vyrazili v skorých ranných hodinách. Prehliadka začala v Tréningovom centre spoločnosti Kia Motors Slovakia v obci Gbeľany. Program návštevy sme si teda rozšírili o spoznanie priestorov tréningového centra, videli sme prezentačné video a dozvedeli sme sa základné informácie o výrobnom programe spoločnosti. Nasledovala ukážka výrobných hál s najmodernejšou technikou automobilového priemyslu.
Celý proces výroby áut začína v lisovni. Zhotovujú sa v nej niektoré vonkajšie a vnútorné diely karosérie. Každá z dvoch hlavných lisovacích liniek môže vyrobiť až 77 rôznych panelov.
Výroba pokračuje v karosárni. Tu sa vyrábajú rozmerovo a tvarovo presné a bezpečné karosérie, a to zváraním jednotlivých podzostáv, ako sú podlaha, ľavá a pravá bočnica či strešná zostava. 344 robotických jednotiek zabezpečuje nielen zváranie a tmelenie, ale aj manipuláciu s panelmi. Prevláda bodové zváranie doplnené zváraním v ochrannej atmosfére CO2 a v ochrannej atmosfére argónu. Procesy zvárania sú plne automatizované. Navyše vysoká flexibilita výroby umožňuje na jednej linke kompletizovať až 8 typov karosérií automobilov.
V lakovni karoséria prejde viacerými povrchovými úpravami, vďaka ktorým získa finálny farebný odtieň. V procese predúprav a elektrochemického nanášania organickej vrstvy farby sa používa jedinečný rotačno-ponorný systém, vďaka ktorému sa ochranná substancia dostane i do ťažko dostupných častí karosérie. Lakovňa však nie je prístupná návštevám, ale technológiu nanášania farby sme videli na prezentačnom videu na začiatku prehliadky.
Spoločnosť Kia Motors Slovakia je jedinou automobilkou na Slovensku, ktorá vyrába pre svoje autá aj motory. Vyrába niekoľko typov benzínových aj dieselových motorov. Motoráreň opúšťajú plne funkčné motory. Žiaľ, ani táto výrobná hala nie je prístupná verejnosti.
Najväčšou výrobnou jednotkou je montážna hala. V nej dochádza k finalizácii automobilov. Kompletizujú sa tu všetky typy vozidiel Kia. Hala je dlhá takmer 450 m a pokrýva plochu o rozlohe 100 000 m2. Kompletizácia začína montážou kabeláže a menších interiérových a exteriérových častí vozidla, po ktorých nasleduje montáž podvozkových častí. Zaujalo nás, že dvere auta sú po príchode karosérie z lakovne demontované a ich kompletizácia prebieha na samostatnej dverovej podlinke. Navyše, všetky časti auta, ktoré by mohli byť pri montáži poškodené, sú opatrené ochrannými krytmi. Nasleduje montáž čelného a zadného skla, kolies, sedadiel a ďalších nevyhnutných súčastí auta. Celý proces je zavŕšený kontrolou jednotlivých namontovaných častí, plnením prevádzkových kvapalín a pohonných látok.
Prehliadka výrobných hál nám trvala približne dve hodiny, počas nej sme prešli takmer 3 km. Napriek tomu, že sme mali možnosť vidieť výrobný proces v plnej prevádzke, trasa bola veľmi bezpečná a bezbariérová. Všetci sme sa plní zážitkov a nových poznatkov tešili na obed a cestu domov.
Veríme, že táto exkurzia bude pre všetkých zúčastnených veľkým prínosom a inšpiráciou v ich ďalšom profesijnom smerovaní.
Ing. Eva Kresilová
zástupkyňa riaditeľky školy