Rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva a jeho hlavným poslaním je poukázať na spoločné kultúrne korene nielen v literatúre, umení, ale aj v remeslách, príbehoch, gastronómii, ktoré sme zdedili od našich predkov... Predstavuje nielen odkaz minulosti, ale je aj cenným zdrojom poznania a inšpirácie pre budúcnosť. Práve preto sme sa aj my, priemyslováci, vybrali po stopách našej histórie a rozhodli sme sa, že „dobyjeme“ hrad, ktorý sa týči nad mestečkom Stará Ľubovňa.
Hrad nám otvoril svoje brány 15. mája a my sme boli prekvapení jeho históriou i terajšou podobou. Bohatá história ho previedla od stredovekej slávy až k dobám, kedy bol skôr na príťaž. Dnes už však nesie novú dôstojnú funkciu múzea.
Do areálu hradu sme sa dostali monumentálnou chránenou alejou pagaštana konského. Pri vstupnej bráne nás už očakával sprievodca v dobovom kostýme, ktorý nás previedol po jednotlivých expozíciách. Vyrozprával nám rôzne legendy a príbehy, zaviedol nás do mučiarne, hradnej kaplnky i múzea, súčasťou ktorého sú: historická expozícia, expozícia dobového nábytku i zbraní a expozícia zoznamujúca návštevníkov so životom a rodokmeňom posledných majiteľov hradu – rodu Zamoyských. Prehliadku hradu okorenenú prekrásnym výhľadom na okolitú krajinu zo zrekonštruovanej veže sme tiež nevynechali zo svojho programu.
Počas prehliadky sme sa dozvedeli, že hrad je z druhej polovice 13. storočia a vznikol ako hraničný strážny hrad, chrániaci obchodné cesty do Poľska. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov či väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru.
Prehliadku sme ukončili až pod hradom, kde je učupená skupina rozprávkovo krásnych dreveníc, ktoré akoby dotvárali stredoveké panstvo. Ide o národopisnú expozíciu v prírode, ktorá predstavuje súbor stavieb ľudovej architektúry regiónu Spiš. Hneď pri vstupe nás upútal prekrásny drevený gréckokatolícky kostol Sv. Michala z Matysovej a v areáli roľnícke domy, stodoly, dom richtára a dokonca sme videli aj školu. Vôňa dreva a machu, dobové predmety, obrazy... nás preniesli do úplne iného sveta, na aký sme zvyknutí. Na chvíľu sme sa mali možnosť vcítiť do životov našich predkov a uvedomiť si hodnoty, ktoré vyznávali.
Naše putovanie sme obohatili aj o návštevu starobylého mesta na severovýchode Slovenska, Bardejova.
Najvýznamnejšou časťou mesta je Radničné námestie. Tu sa nachádza niekoľko mestských domov v štýle gotiky. Dominantou námestia je Bazilika minor svätého Egídia. Bardejov je tiež preslávený svojím systémom opevnenia, ktorý patrí medzi najdokonalejšie v Európe vôbec. V roku 2000 bolo historické centrum mesta Bardejov spolu s niekoľkými miestnymi stavbami zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Naše zaujímavé putovanie bolo prehliadkou Bardejova ukončené, no my veríme, že takýchto príležitostí kultúrne sa obohatiť a povzbudiť na duchu bude stále viac a viac. Veď história je matkou múdrosti, klenotnicou skúseností, zdrojom pre poznanie už poznaného. Tým, že podáva správu o minulosti, umožňuje ľuďom posudzovať aj prítomnosť.
Mgr. Jana Semjonová