Všetko sa to začalo v októbri 2017. Informačná kancelária Európskeho parlamentu vyhlásila projekt EUROSCOLA 2018 a my, žiaci i učitelia SPŠ v Snine, sme po predchádzajúcich úspechoch v tomto programe netrpezlivo čakali na vyhlásenie tém. Hneď nás zaujali dve témy. Ich prelínanie bolo pre nás novou výzvou tvorenia množstva aktivít, ktoré by oslovili nielen žiakov a učiteľov, ale i rodinných príslušníkov a širokú verejnosť.
Stredná priemyselná škola v Snine na dva mesiace ožila životom krajín EÚ, došlo k spestreniu študentského života a k obohateniu vedomostí o EÚ. V priebehu jednotlivých fáz sa kládol dôraz hlavne na vytvorenie dostatočného priestoru na tímovú prácu, ale aj diskusiu, analýzu, vyslovenie vlastných názorov, postojov a na zvyšovanie vlastného povedomia o nami zvolených témach: Rok 2018 – Európsky rok kultúrneho dedičstva a Erasmus+ - podpora ďalšieho štúdia v zahraničí. Akýmsi vyvrcholením viacerých aktivít Euroscoly bol 2. november 2017 a aktivita Milujem Európu.
Milujem Európu – pod takýmto názvom sa nieslo súťažno-zábavné dopoludnie pripravené študentmi a učiteľmi SPŠ v Snine. Jeho leitmotívom sa stala rozprávka a my sme mali možnosť porovnávať, hodnotiť, hľadať, spoznávať, nájsť samých seba a zamerať sa na budúcnosť.
Zaujímavý program odštartovala Eurorozprávka o Víle Únii. Zjavila sa Víla Únia so svojimi škriatkami a príbeh sa začal napĺňať. V zdramatizovanom vystúpení študentky školy netradične predstavili všetky krajiny EÚ, čím vtiahli do životného príbehu Európskej únie všetkých prítomných. Každý sledoval a spozornel, keď sa objavil v tričku škriatok BRITKO – EXITKO. Keď sa Víla Únia rozhodla, aby sa nejasnosti v EÚ vyjasnili a to, čo sa nevie, nech sa doplní, preniesli sme sa z rozprávkového sveta do sveta reálneho, pretože dva súťažné tímy už netrpezlivo čakali na súťažné disciplíny. V dvoch 5-členných družstvách mal každý ročník a každý odbor svojho zástupcu. Odbory technika a prevádzka dopravy a technické lýceum reprezentovali súťažiaci v žltých farbách. Ich súperom bol modrý tím, ktorý tvorili zástupcovia odborov strojárstvo a elektrotechnika. Neoceniteľnou bola aj účasť členiek miestnej Únie žien, ktoré mali v oboch družstvách svoje zastúpenie a do družstiev priniesli nový závan energie, súťaživosti i radosti.
Spájacím prvkom medzi aktivitou Eurorozprávka o Víle Únii a súťažou Milujem Európu bol krátky video šot, v ktorom sa všetci prítomní preniesli do sveta reality a do súťažného sveta. Po ňom nasledovala séria rôznorodých a tvorivých súťažných úloh, ktoré zaujali kvalitnými počítačovými animáciami i nápaditou formou otázok. Tie preverili poznatky súťažiacich o EÚ rôznymi spôsobmi a v rôznych oblastiach, pričom pri príprave úloh sme vychádzali z množstva informácií spracovaných žiakmi všetkých tried našej školy v prezentáciách pripravených o všetkých štátoch EÚ.
Pre súťažiacich bola pripravená mapa Európy, do ktorej súťažné tímy dopĺňali krajiny, skladali z písmen hlavné mestá štátov EÚ, postupne im boli odkrývané aj fotografie miest, prírodných alebo historických zaujímavostí, napr. Malej morskej panny v Dánsku. V ďalších úlohách líder tímu vybral do súťaže člena s umeleckými vlohami, ktorého úlohou bolo kresliť vylosované symbolické obrázky a členovia daného družstva mali uhádnuť, pre ktorý štát sú obrázky typické. Súťažiaci postupne určovali aj vlajky a hymny jednotlivých štátov, spoznávali známe osobnosti kultúry a športu, určovali štáty patriace do Eurozóny. Divákov zaujala aj hudobná vložka – súťažné tímy k vypočutej piesni priraďovali spevákov. Zábavné bolo vysvetľovanie pojmov, či zapamätanie si čo najväčšieho počtu kľúčových slov z prečítaného textu.
Počas celej súťaže bola vynikajúca súťažná atmosféra nielen medzi súťažiacimi, ale aj medzi žiakmi. Tí totiž počas celej súťaže mohli pomáhať svojmu tímu radami a našepkávaním
a veľmi veselé a zaujímavé bolo aj používanie svetelného signálu stlačením tlačidla na prístroji, ktorý vyrobili práve pre túto súťaž žiaci našej školy.
Prekvapením dopoludnia bol náš hosť – umelecký riaditeľ folklórneho súboru Šiňava Ing. Rastislav Holota. Pútavým spôsobom predstavil výskumnú činnosť v súbore, tradície, súčasnosť a budúcnosť, ktorá čaká všetkých účinkujúcich v súbore Šiňava. Záverečnou časťou jeho vstupu bola prezentácia historického dedičstva – ukážky krojov, historických predmetov, ale aj ukážky spevov a tancov dvoch tanečných párov, ktoré sa poriadne vyzvŕtali. Pán Holota mal zároveň pre súťažné družstvá pripravenú aj poslednú súťažnú úlohu, ktorá rozhodla, že víťazom sa stal žltý tím. No pre nás sa stali víťazmi nielen všetci súťažiaci, ale diváci, pretože boli jednoducho úžasní!
Súťaž bola ukončená, my v Milujeme Európu sme už mali víťazov, ale nechali sme sa viesť našou Eurorozprávkou, aby sme sa dozvedeli, čo bude s našou Európskou úniou ďalej. Preto opäť prišla na scénu Víla Únia a škriatkovia. A záver eurorozprávky? Len čas ukáže...
Po ukončení príbehu sa ujala slova riaditeľka školy PaedDr. Alena Romanová, ktorá sa poďakovala členkám Únie žien. Tie sa naplno nechali vtiahnuť do súťažnej atmosféry a pomáhali študentom, ako sa len dalo. Pani predsedníčka Únie žien vyjadrila vďaku za vydarenú nádhernú edukačno-zábavnú akciu a prihovorila sa všetkým žiakom s výzvou k pokojnému životu v krásnej Európskej únii. A my sme to zo srdca ocenili. Boli sme veľmi radi, že sa nám podarilo do množstva aktivít zrealizovaných v rámci programu Euroscola 2018 zapojiť nielen žiakov, ale aj širokú verejnosť. Nejde len o učenie sa faktov o EÚ, ale aj o aktivity študentov, ktorými podnietia záujem okolia o európske dianie a sami sa doň aktívne aj zapoja. Veď budúcnosť Európy je v rukách mladých ľudí...
Mgr. Jana Semjonová