Po náročnom pandemickom období sa žiaci Strednej priemyselnej školy v Snine veľmi tešili na absolvovanie mobilitných stáží v rámci projektu Erasmus+ Príprava-partner-prax a netrpezlivo čakali na definitívny výber účastníkov stáží.
Náš niekoľkoročný partner - nemecká organizácia Internationaler Bund Bildungszentrum Jena opäť prijala našu ponuku na spoluprácu, a tak 10 žiakov a 2 sprevádzajúce osoby mohli zažiť atmosféru univerzitného mesta Jena a absolvovať dvojtýždňovú stáž v oblasti strojárstva v termíne od 10. októbra do 23. októbra 2021.
Počas odbornej stáže, ktorú žiaci vykonávali v dielňach školiaceho strediska, sa žiakom venovali dvaja mentori. V dielňach si žiaci zlepšili odborné vedomosti a zručnosti a hlavne nadobudli odborné jazykové kompetencie. Výsledkom pracovných aktivít počas stáže bolo zhotovenie auta – Geländewagen - na základe technickej dokumentácie a predpripravených dielov.
Popoludňajší program bol veľmi bohatý a spríjemnil účastníkom stáží jesenný pobyt. Mesto Jena im ponúklo množstvo zaujímavých miest a pamätihodností. Z 28. poschodia vyhliadkovej terasy budovy JenTower mali výhľad na celé mesto a mohli ho uvidieť z vtáčej perspektívy. Prechádzky popri stredovekých hradbách mesta, návšteva Schillerovho záhradného domu či pamätník Jána Kollára v Lobede sú len niektorými z miest, ktoré žiaci mohli vidieť a zároveň ich upútal aj mestský kostol sv. Michala a návšteva jeho kostolnej veže, obrovská botanická záhrada, ale hlavne technický zábavný areál Imaginata či najstaršie planetárium sveta a ďalšie zaujímavé miesta, ktoré navštívili.
Po prvýkrát sme spolupracovali s novým partnerom - s firmou ETM Bohemia s.r.o. v Prahe, v ktorej sa na stáži zúčastnili 5 žiaci študijného odboru elektrotechnika a 1 sprevádzajúca osoba. Stáž prebiehala v meste Brandýs nad Labem, v bytovom dome s ôsmimi bytmi, kde študenti priamo osadzovali skrinky pre zabezpečovací systém (protipožiarny snímač, pohybový snímač...), realizovali elektroinštaláciu silnoprúdových a slaboprúdových obvodov, zapájali zásuvky, osadzovali rozvádzače a pripravovali pre nich káble, ťahali prívodné vodiče pre jednotlivé rozvádzače, ťahali káble pre telefóny a televíziu, dátové a optické káble, zabezpečovacie a riadiace jednotky a vykonávali aj iné montážne činnosti.
Žiaci boli oboznámení aj so systémom KNX, ktorý je jeden z najmodernejších v Európskej únii - smart home (inteligentný dom).
Základom všetkých projektových aktivít bolo prepojenie teoretického štúdia žiakov v škole s praktickou činnosťou vo firmách a ich zapojenie priamo do výrobného procesu, pričom pridanou hodnotou stáží je rozvíjanie IKT technológií a jazykových odborných kompetencií. Každý účastník stáží po splnení stanovených cieľov získal certifikáty a nadštandardom boli voľnočasové aktivity v jednotlivých krajinách – exkurzie, výlety, turistické vychádzky do okolia, športové aktivity, návštevy lokálnych pamätihodností, múzeí, hradov.
Stáže boli súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a nadväzujú na teoretické odborné predmety. Náklady na mobilitnú stáž sú hradené z prostriedkov Európskej únie.
Odborné mobilitné stáže hodnotíme vysoko pozitívne a veríme v ďalšiu spoluprácu všetkých zúčastnených partnerov, ktorá bude pre nás všetkých veľkým prínosom a obohatením.
Ing. Michal Roman, manažér projektu