Riaditeľka Strednej priemyselnej školy v Snine oznamuje žiakom školy, že
od 13. 12. 2021 do 17. 12. 2021 prebieha vzdelávanie
dištančným spôsobom.
V Snine 10. decembra 2021
PaedDr. Alena Romanová
riaditeľka školy
Riaditeľka Strednej priemyselnej školy v Snine oznamuje žiakom školy, že
od 13. 12. 2021 do 17. 12. 2021 prebieha vzdelávanie
dištančným spôsobom.
V Snine 10. decembra 2021
PaedDr. Alena Romanová
riaditeľka školy
Tento projekt, ktorý sa realizoval v Strednej priemyselnej škole v Snine s podporou Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR a bol zameraný na oblasť zvyšovania finančnej gramotnosti v stredných a základných školách.
Naša škola v rámci svojej vzdelávacej činnosti pravidelne sleduje aktuálne problémy komunikované v odbornej i laickej verejnosti. Dlhodobo sa venujeme otázkam, ktoré nastoľuje nielen veda a technika, ale aj ekonomická sféra a každodenný praktický život. Jednou z oblastí je aj finančná gramotnosť občanov, ktorá zahŕňa široké spektrum problémov.
V tomto školskom roku sme sa v projekte Olympiáda spotrebiteľských práv zamerali na zvýšenie informovanosti učiteľov a žiakov v oblasti ochrany spotrebiteľa. Séria odborných prednášok s diskusiou priblížila všetkým zúčastneným existujúci legislatívny rámec problematiky a tiež zmeny, ktoré aktuálne nadobúdajú účinnosť. V diskusii mohli účastníci konzultovať s odborníkmi svoje vlastné skúsenosti z praxe.
Na realizácii projektu so školou spolupracovali zástupcovia inštitúcií reprezentujúce rôzne úrovne ochrany spotrebiteľa. Úlohy a činnosť orgánov EÚ nám priblížil Ing. Ivan Štefanec, MBA, PhD, poslanec Európskeho parlamentu, člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Na online stretnutí s ním zaujala žiakov a učiteľov najmä téma dvojakej kvality tovarov, v zamedzovaní ktorej sa podľa slov pána poslanca darí dosahovať značné úspechy.
Ako prispieva k ochrane spotrebiteľských práv svojich občanov Slovenská republika vysvetlila Mgr. Gabriela Harmaňošová, hlavný štátny radca z Odboru vnútorného trhu a trhového dohľadu Ministerstva hospodárstva SR. Dozvedeli sme sa, že MH SR úzko spolupracuje a podporuje činnosť spotrebiteľských združení, ktoré predstavujú akúsi „samosprávu“ v ochrane spotrebiteľských práv. O ich významnej úlohe, ako zastupovať spotrebiteľov v konaniach pred štátnymi orgánmi, o alternatívnych riešeniach sporov medzi spotrebiteľmi a dodávateľmi, o zmluvách a reklamáciách nás informovala JUDr. Andrea Kanoczová. Svoje odborné poznatky doložila príkladmi z bohatej praxe a pôsobenia v Spotrebiteľskom centre.
Akadémia finančnej správy ako organizačná zložka Finančnej správy SR s nami spolupracovala na aktivite, ktorú sme nazvali „Nákup z tretích krajín - nové pravidlá pri preclievaní od 1. 7. 2021“. Veľmi ochotne s nami spolupracovali Mgr. Martina Chytilová, PhD. a pplk. Mgr. Marián Haršány. V rámci tejto aktivity sme sa dozvedeli o právach a povinnostiach spotrebiteľa v súvislosti s nákupom na trhoch tretích krajín – mimo Európskej únie, ak hodnota zásielky nie je vyššia ako 150.- Eur. Témami aktivity však boli aj falošný a pirátsky tovar, ako a prečo sa mu pri kúpe vyhýbať. Zástupcovia Finančnej správy SR priniesli učiteľom a žiakom veľa názorných predmetov a edukačného materiálu.
Výstupom z tejto fázy projektu je aj ďalší výučbový materiál vo forme infografík, ktorý vytvorili koordinátorky projektu Ing. Anna Buchlaková a Ing. Zlatica Demčáková. Boli vytvorené tak, aby jednoducho a jasne poskytli základné informácie všetkým starším žiakom základných a žiakom stredných škôl, ktorí sa zapoja do Olympiády spotrebiteľských práv.
Projektovými aktivitami sme poukázali na to, aký široký záber má spotrebiteľský trh a ako náročné je orientovať sa v ňom. Naším projektom sme chceli dať istý návod, ktorým smerom sa má spotrebiteľ uberať, aby sa v tejto náročnej problematike nestratil. Zo spätnej väzby vieme, že sa nám to podarilo, a to bolo naším cieľom. V podobných aktivitách naša škola plánuje aj naďalej pokračovať.
Ing. Anna Buchlaková
koordinátorka projektu
Spolupatričnosť, nadšenie, možnosť niečo vyhrať...to boli ciele našej výzvy "Začervenaj sa!", ktorou sme si spríjemnili Deň sv. Mikuláša v našej škole. Úlohou bolo obliecť si niečo červené, a tak pomôcť vyhrať triede sladkú odmenu. Najlepšie sa tejto výzvy zhostili triedy I. L a II.C, a to spolu so svojimi triednymi učiteľkami. Samozrejme, že sa do výzvy zapojil aj náš učiteľský zbor.
Ďakujeme za spoluprácu študentskej rade, ktorá spočítala a vyhodnotila dnešných "červených" a anjelikom i čertom za spríjemnenie dnešného mikulášskeho dňa a sladkú odmenu.
V tomto školskom roku sme sa opäť zapojili do informatickej súťaže iBobor, ktorá prebehla v mesiaci november. V hlavnej súťaži v kategórii JUNIOR súťažilo celkovo 10500 súťažiacich s dosiahnutým priemerným počtom bodov 35,52 z 80 bodov celkovo. Zo SPŠ v Snine sa súťaže v tejto kategórii zúčastnilo deväť žiakov. Najlepší výsledok dosiahol Marián Haburaj z II.L (53,33 bodov, percentil 87,41), ktorý získal diplom a darčekovú poukážku od Rodičovského združenia pri Strednej priemyselnej škole v Snine. ). V kategórii SENIOR súťažilo 5 516 súťažiacich s dosiahnutým priemerným počtom bodov 34,49 z 80 bodov, z našej školy to boli traja súťažiaci.
Všetkým súťažiacim patrí veľká vďaka, že nabrali odvahu, zmerali si „sily“ s inými rovesníkmi a reprezentovali seba i našu školu.
Žiakom Strednej priemyselnej škole v Snine a ich koordinátorke aktivít v projekte eTwinning bol udelený Európsky certifikát kvality.
Takéto vysoké ocenenie udeľuje Centrálna podporná služba v Bruseli projektom, ktoré nominovala slovenská národná podporná organizácia. Aby ho naša škola mohla získať, nášmu projektu musel byť udelený národný certifikát kvality. Túto náročnú podmienku sme splnili a aj tento certifikát nám bol udelený v marci 2021.
Európsky certifikát kvality je v poradí už druhým znakom úspechu a je dôkazom toho, že projekt dosiahol vysoký európsky štandard. Chceme pochváliť žiakov zapojených do projektu za ich entuziazmus a snahu urobiť množstvo práce pre projektové aktivity, častokrát nad rámec bežného vyučovacieho procesu.
Oceneniu sa veľmi tešíme, dosiahli sme ciele, ktoré sme si stanovili v projekte a navyše sme získali aj vysoké ocenenie.
Vlastniť certifikát a mať právo si ho umiestniť na stránke školy, používať ho ako logo, je privilégium školy a čerešničkou pri celkovom hodnotení školy a zároveň povzbudením do ďalšej činnosti. Veríme, že našou prácou získame ďalšie pozitívne hodnotenia v programe eTwinning.
Mgr. Miroslava Mišková
koordinátorka projektu eTwinning
Priateľské vzťahy, pozitívna zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus, to všetko spája Strednú priemyselnú školu v Snine so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho environmentálneho výchovno-vzdelávacieho programu na svete, ktorého cieľom je prispieť k prevencii a riešeniu problémov životného prostredia - programu Zelená škola.
Žiaci a zamestnanci SPŠ v Snine sa aj v tomto školskom roku 2021/2022 rozhodli realizovať konkrétne opatrenia na zníženie svojej ekologickej stopy. Problémov životného prostredia je veľa.
Naša škola si vybrala problematiku odpadu ako prioritnú oblasť, v ktorej sa chce zlepšiť, učiť sa o nej viac a následne aj realizovať praktické kroky pri jej konkrétnej realizácii.
Zapojili sme sa do projektu EkoAlarm, čím škola získala nádoby na trojzložkový triedený zber odpadu. Modrá nádoba slúži na papier, žltá na plasty a hnedá na bioodpad alebo zmesový odpad. Všetky koše - nádoby sú vyrobené na Slovensku a sú z použitých zubných kefiek, teda z druhotných surovín.
Naším cieľom je zaviesť v škole systém zberu triedeného odpadu, a tak chceme postupne meniť zaužívaný prístup a pohľad na odpadové hospodárstvo a šírením osvety správneho triedenia a predchádzania vzniku odpadu získať precízny postoj každého z nás k životnému prostrediu a minimalizácii jeho znečisťovania.
V rámci programu Zelená škola sa žiaci našej školy tiež rozhodli skrášliť exteriér školy vysadením nových druhov okrasných stromov a okrasných kvetinových trvaliek do veľkoformátových kvetináčov pri hlavnom vchode do budovy školy, pretože problematika minimalizácie a správneho triedenia odpadu, ako aj skrášľovanie a udržiavanie čistého a zdravého životného prostredia, veľmi úzko súvisia.
Ing. Eva Kresilová, zástupkyňa riaditeľky školy
Dňa 16. 11. 2021 sa študenti II. L triedy odboru technické lýceum – Katarína Leňová, Zuzana Tindulová a Miroslav Fesič – zúčastnili online kola 6. ročníka Národnej súťaže HIV/AIDS prevencia, ktorú organizuje Mládež Slovenského Červeného kríža pri príležitosti Svetového dňa boja proti AIDS. Do národného kola súťaže síce nepostúpili, napriek tomu získali cenné vedomosti a mnohé nové informácie, ktoré zužitkujú aj v bežnom, každodennom živote, minimálne pre svoju vlastnú ochranu.
Ciele kampane k Svetovému dňu boja proti AIDS sú:
Powered by aSc EduPage