Stredná priemyselná škola v Snine zorganizovala 11. marca 2016 odbornú konferenciu, ktorá mala prispieť k posilneniu presvedčenia, že informácie sú prvým krokom k správnemu rozhodovaniu. Hostia, ktorí prijali pozvanie, naplno vyčerpali hlavnú tému -
Absolvent a prax - požiadavky na vzdelávanie a prípravu smerom k potrebám trhu práce.
Program konferencie bol rozdelený do dvoch pracovných blokov – prvý bol prednáškový a obsahom druhého bloku bol pracovný workshop. Jeho cieľom bolo vytvoriť priestor pre diskusiu k profesionálnej orientácii žiakov základných škôl, analyzovať možnosti stredoškolského vzdelávania v meste Snina a prípravu študentov stredných škôl na trh práce, na ďalšie štúdium, ako aj hľadať možnosti skvalitnenia vzdelávania v priesečníku s trhom práce.
Vychádzali sme zo základného statusu, že problematika odborného školstva nie je jednostranne zameraná, má širokospektrálny záber a aj na konferencii bol vytvorený priestor pre všetky zložky, ktoré priamo, či sprostredkovane s odborným školstvom súvisia. Pozvanie na konferenciu prijali zástupcovia jednotlivých oblastí nášho spoločenského života, ktoré určujú smer vzdelávania, ale aj potreby trhu práce, zástupcovia jednotlivých typov škôl, podnikateľských subjektov a ďalší hostia.
Zväz automobilového priemyslu SR zastupoval jeho výkonný viceprezident a hosťujúci profesor Ing. Jaroslav Holeček, PhD., Prešovský samosprávny kraj reprezentovali poslankyňa Mgr. Nadežda Sirková a za odbor školstva PSK Ing. František Marcinčin. Z Fakulty výrobných technológií v Prešove Technickej univerzity v Košiciach bol prítomný dekan - prof. Ing. Jozef Zajac, CSc. a Strojnícku fakultu Technickej univerzity v Košiciach zastupoval prof. Ing. Jozef Živčák, PhD. Z firiem, ktoré spolupracujú so školou, boli zastúpené T- SYSTEMS SLOVAKIA S.R.O. - Peter Hevéry - vedúci oddelenia v rámci divízie Telekom IT a Andrea Lovacká – manažérka pre vzdelávanie, DEL CASTING, a.s. Snina - Ing. Ján Kepič a spoločnosť MK MIKOR, s.r.o. Snina - Ivana Medviďová a Ing. Miroslav Kormoš ml.
Ďalšie subjekty, ktoré mali svoje zastúpenie, boli Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Humenné - Mgr. Monika Harajbičová a Ing. Vladislav Kočan a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Snine reprezentoval PhDr. Mikuláš Petriščák. Svoje zastúpenie mali základné školy - P.O. Hviezdoslava Snina, Študentská Snina, CZŠ s MŠ sv. Petra a Pavla Belá nad Cirochou, ZŠ s MŠ Klenová, ZŠ s MŠ Dlhé nad Cirochou a Cirkevná spojená škola v Snine. Prítomní boli učitelia SPŠ v Snine a počas prvého bloku aj žiaci SPŠ v Snine.
V prvom prednáškovom bloku upútal všetkých prítomných odborník, ktorý sa s nami podelil o svoje skúsenosti, odborné postoje a naznačil nám možný vývin v oblasti, ktorá je pre nás aktuálna – viceprezident - Ing. Jaroslav Holeček, PhD. V prednáške Škola ako príprava na povolanie alebo aby každý absolvent mal uplatnenie stručne prešiel históriou automobilového priemyslu na Slovensku, a potom sa venoval súčasnosti. Zaujali čísla, ktoré majú veľkú výpovednú hodnotu, 44 % - je podiel automobilovej výroby na priemyselnej výrobe Slovenska, 35% - je podiel automobilovej výroby na priemyselnom exporte Slovenska, viac ako 80 000 ľudí je zamestnaných priamo v automobilovej výrobe, viac ako 200 000 ľudí je zamestnaných automobilovým priemyslom vrátane indukovaných pracovných miest a 17 miliárd eur je priemyselný export SR generovaný automobilovou výrobou. Po týchto číslach v prednáške odzneli nevyhnutné kroky, ktoré sa musia urobiť, aby sme svoju úlohu zvládli a splnili víziu v oblasti automobilového priemyslu - vytváranie optimálnych podmienok pre trvalo udržateľnú konkurencieschopnosť automobilového priemyslu.
Jedným z pilierov je aj transformácia odborného vzdelávania a prípravy, ktorá sa musí sústreďovať na potreby trhu práce, nastavenie výkonov škôl, profesionálne kariérové poradenstvo, modernizáciu škôl a duálne vzdelávanie a zabezpečenie kvality a zamestnanosti absolventov. Ing. Jaroslav Holeček, PhD., okrem ďalších odborných a zaujímavých poznatkov, jasne definoval, čo je potrebné iniciovať a ako participovať pri určovaní smerovania odborného vzdelávania s cieľom zabezpečiť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Byť pripravený a mať prehľad v najnovších technológiách – čím môžem byť progresívny, trendový, tejto aktuálnej oblasti sa venoval vo svojom vystúpení dekan Fakulty výrobných technológií v Prešove Technickej univerzity v Košiciach - prof. Ing. Jozef Zajac, CSc, ktorý vystúpil s témou - Vzdelávacia a výskumná činnosť v oblasti progresívnych technológií výrob na Fakulte výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove., pričom poukázal na úspechy a popredné miesta v svetových rebríčkoch práve v oblasti, ktorej sa fakulta venuje.
Ako tretí v poradí v prednáškovom bloku sa v „domácom prostredí“ ujal slova prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., ktorý veľmi dobre pozná priestory školy, ktoré boli aj jeho školskými priestormi, pretože je úspešným absolventom našej priemyslovky a v súčasnosti riaditeľom Ústavu bezpečnostného a biomedicínskeho inžinierstva a vedúci Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach – a priblížil nám technológie budúcnosti a predstavil Laboratórium aditívnych biomedicínskych procesov.
Ako vieme, naša škola zachytáva aktuálne trendy v oblasti výpočtovej techniky a zástupcovia T- SYSTEMS SLOVAKIA S.R.O. poukázali na súčasné trendy v IT biznise a poukázali na aktuálnu situácia na trhu práce v IT oblasti. Študentom zanechali odkaz, ktorý bol zhrnutý do niekoľkých odkazov - nechajte si poradiť, jazyky sú absolútny základ, nájdite si prácu popri škole, čím získate prax, naučte sa prezentovať svoje názory a nikdy sa nevzdávajte.
Prednáškovú časť uzatvorili vystúpenia zástupcov PSK – Mgr. Nadežda Sirková a Ing. František Marcinčin, ktorí poukázali na pozitívne stanovisko zriaďovateľa k podpore odborného školstva a na vytváranie vhodného priestoru na jeho rozvoj v regióne.
V druhej časti bol workshop, ktorý vychádzal z prezentovaných tém a problémov, ktoré boli nastolené, pretože cieľom konferencie bolo vytvoriť priestor na diskusiu k problematike odborného vzdelávania a hľadať možnosti skvalitnenia odborného vzdelávania v priesečníku s trhom práce. Riadenou diskusiou dostali priestor na vyjadrenie a argumentáciu svojich názorov a postojov ďalší prítomní hostia. Diskusia bola miestami veľmi zaujímavá a čo je podstatné, všetci prítomní sa zhodli na spoločnom – záverečnom komuniké, ktoré vzišlo z rokovania. Je nevyhnutné uvedomiť si dôležitosť nasmerovania žiakov základných škôl v profesionálnej orientácii a v rozhodovaní, a tu vidíme nevyhnutnosť pokračovať vo vzájomnej komunikácii medzi strednými a základnými školami. Škola samotná nemôže v tomto nastúpenom trende byť len jednou zložkou, preto je našou snahou zabezpečiť produktívny dialóg so všetkými zúčastnenými zložkami, ktorých predstavitelia boli aj na konferencii, pričom úloha každej zložky je nezastupiteľná. Sme však presvedčení, že povinnosť o odbornú prípravu sa musí rozdeliť medzi školu, rodičov, štát a podnikateľské subjekty. Len tak sa nám podarí vychovávať zrelé osobnosti so zmyslom pre iniciatívu a aktivitu a s kvalitnými nadobudnutými odbornými poznatkami.
Naše stretnutie malo prispieť k tomu, aby v regióne Snina bola zachovaná odbornosť. V diskusii odzneli názory na začatie intenzívneho dialógu s podnikateľskými subjektmi, aby sme sa sústredili na to, čo zdôrazňovať v jednotlivých odboroch, na čo sa sústrediť a čo posilniť pri výučbe, čo už neučiť a naopak, čo je nevyhnutné zachovať a zdôrazňovať. Dospelo sa k dohode, že závery z rokovaní by v zmysle zákonných postupov boli zakomponované a implementované do tvorby školského vzdelávacieho programu, čím by sme uľahčili absolventom buď vstúpiť na trh práce, alebo pokračovať v ďalšom štúdiu.
V závere sa riaditeľka školy poďakovala všetkým za podnetné príspevky a vyslovila presvedčenie, že nastolené témy a závery konferencie sa čím skôr budú uplatňovať aj v reálnom chode školy.
PaedDr. Alena Romanová, riaditeľka školy