V snahe predísť možným infekciám, napriek tomu, že na našej škole nie je ohnisko nákazy, chceme vám sprostredkovať informácie a oporúčania, ktoré vyplynuli z porady zvolanej primátorom mesta Snina 15.10.2015. Na porade sa stretli riaditelia základných a stredných sninských škôl a zástupcovia obchodných reťazcov s hlavným regionálnym hygienikom Ing. Miroslavom Velikým a Mgr. Lenkou Lesňákovou z Oddelenia epidemiológie a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Humennom:
1. Ochorenie sa na určitom území objavuje pravidelne v 6 - 7 ročných intervaloch. Vírus sa vylučuje stolicou. Najinfekčnejších je 14 dni pred prepuknutím prvých príznakov ochorenia. Choroba sa nešíri vzduchom, ale len kontaktne „špinavými rukami“, výnimočne slinami. Vírus sa teda šíri takmer výlučne fekálno-orálne. Príznaky sú podobné chrípke, únava a bolesť kĺbov. Inkubačná doba je 14 až 50 dní. Pri prvých príznakoch treba ihneď vyhľadať lekára.
2. Najdôležitejšia a zásadná je osobná hygiena a dezinfekcia, tzn. že je nevyhnutné umývať si ruky mydlom a vodou vždy po použití WC a tiež pred jedlom. Na utretie rúk treba použiť papierovú utierku a odhodiť ju do koša. Na zvýšenie dezinfekčného účinku je možné do suchých rúk votrieť dezinfekčný roztok alebo gél s virucídnym účinkom.
Pozor! Bežné antibakteriálne mydlo, roztok alebo gél nemá požadovaný účinok, lebo ničí iba baktérie. Žltačku spôsobuje vírus. Použiť treba prostriedok s účinnou zložkou proti vírusovým infekciám.
(Poznámka: Podľa informácii na internete antivírusový účinok má napr. Dettol alebo Sanytol.)
3. Organizácia zabezpečí dezinfekciu priestorov s dôrazom na sociálne zariadenia účinným dezinfekčným roztokom s virucídnym účinkom (napr. prípravkami s obsahom chlóru). Treba dezinfikovať tiež kľučky a dvere v okolí kľučiek. Roztok musí byť denne čerstvý, pripravený podľa návodu výrobcu na etikete s použitím hornej koncentrácie a presným odmeraním vody a dezinfekčného prostriedku z dôvodu zabezpečenie účinnosti. Pri upratovaní je nevyhnutné používať osobné ochranné pomôcky (rukavice) a po upratovaní previesť dezinfekciu rúk dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom.
4. Vo vzťahu k infikovanému sa rodinní príslušníci, spolužiaci v triede a triedny učiteľ považujú za kontaktné osoby, čiže osoby podozrivé z nákazy (ostatní učitelia sa za kontaktné osoby nepovažujú, aj keď s infikovaným prišli do styku). Kontaktné osoby sa dostávajú pod lekársky dohľad, tzn. vyšetrenie a príp. vakcinácia hradená poisťovňou, ak sa nákaza u kontaktnej osoby nepotvrdí.
5. Osoba, ktorá má ochorenie diagnostikované a nedodržiava liečebný poriadok, nariadenia a obmedzenia stanovené lekárom a RÚVZ, môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu „šírenie nákazlivej choroby“.