23. február 2015 (pondelok) až 27. február 2015 (piatok)
- Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin: 20. február 2015 (piatok)
- Začiatok vyučovania po prázdninách:
2. marec 2015 (pondelok)
23. február 2015 (pondelok) až 27. február 2015 (piatok)
Dňa 13. februára 2015 sa v Strednej priemyselnej škole v Snine oficiálne podpísala Dohoda o spolupráci medzi Strednou priemyselnou školou v Snine a spoločnosťou MK MIKOR s.r.o.. Jej obsahom je prepojenie výučby odborných predmetov a praxe.
Na zabezpečenie skvalitnenia vyučovania odborných predmetov škola pristúpila k jedinečnému modelu výučby, v ktorom sa prepojí teória s praxou priamo v škole, v priestoroch odborne zameraných CNC dielní, čím sa podporí študijný odbor strojárstvo.
CNC dielne má škola vybavené, vďaka investícii zriaďovateľa, vlastným CNC sústruhom a CNC frézkou a v týchto dielňach si prenajala spoločnosť MK MIKOR s.r.o. časť priestorov, kde začala realizovať svoj výrobný program.
Základom Dohody, ktorá sa podpísala, bude predovšetkým spoluúčasť zo strany spoločnosti MK MIKOR s.r.o. pri podpore praktického vyučovania žiakov, čím dosiahneme stav, aby žiaci mali zabezpečený kvalitný praktický výcvik vo firme priamo v škole na strojnom vybavení s vyšším riadiacim systémom. Dohodli sme na prepracovanom modeli výučby, ktorý bude prepojením výučby na strojnom vybavení školy a na strojnom vybavení firmy.
V prvom polroku bude výučba CNC frézovania programovaním a obsluhou vertikálnej frézky FCS 28 CNC-LV v riadiacom systéme NCT 100 M (100% FANUC kompatibilita), v druhom polroku výučba CNC sústruženia programovaním a obsluhou Univerzálneho hrotového sústruhu S 280 CNC v riadiacom systéme NCT 100 M (100% FANUC kompatibilita).
Žiaci budú mať možnosť absolvovať výučba na softvéri poskytnutom firmou - programovanie CNC obrábacieho centra v prostredí riadiaceho systému HEIDENHAIN, výučba na školskom softvéri - programovanie CNC frézovania a sústruženia v prostredí softvéru SprutCam a jeho prepojenie so softvérom Solid Edge. A pokračovať vo 4.ročníku v študijnom odbore strojárstvo, v rámci predmetu programovanie CNC strojov - na strojnom vybavení firmy - programovanie a obsluha Vertikálneho obrábacieho centra MCV 754 v riadiacom systéme HEIDENHAIN - tvorba CNC programov a výroba súčiastok na uvedenom stroji. A súčasne výučba na strojnom vybavení školy - tvorba CNC programov a výroba súčiastok na CNC strojnom vybavení školy podľa výkresovej dokumentácie spracovanej v 3D kresliacom programe SolidEdge.
Ďalšou časťou dohody je poskytovanie pravidelného vzdelávanie a školenia učiteľov odborných predmetov spoločne so zamestnancami firmy bez dodatočných finančných nákladov a navyše firma bude poskytovať náradie, príslušenstvo a materiál pre CNC obrábanie a zabezpečovať v dielni bežnú údržbu aj školských CNC strojov.
Stredná priemyselná škola v Snine pripravuje svojich študentov v študijných odboroch, ktoré sú v súčasnosti najviac žiadané na trhu práce. Tí najlepší študenti so svojimi nadobudnutými zručnosťami a vedomosťami sa zúčastňujú odborných súťaží. Jednak, aby predviedli to čo vedia a zároveň, aby sa porovnali so svojimi rovesníkmi.
Pravidelne každoročne sa naši študenti zapájajú do súťaže, ktorú vyhlasuje SjF STUBA s názvom Strojárska olympiáda. Spomenieme len zopár úspechov z predchádzajúcich ročníkov:
V tomto v šk. roku 2014/15 Dávid Šimon a Dominik Kohut sa zúčastnili olympiády so svojou elektrickou formulou v kategórii: „Automobily, lode a spaľovacie motory“ a Marek Hirča so svojou prácou Merací prípravok alternátora v kategórii: „Energetické strojárstvo, procesná a environmentálna technika“. Mareka Hirča získal svojou prácou tretie miesto.
Dávid Šimon a Dominik Kohut sú študentmi odboru elektrotechnika, ale prejavili sa aj ako zdatní konštruktéri. Marek Hirča študuje odbor technika a prevádzka dopravy.
Študenti sú so svojimi vyššie spomenutými prácami prihlásení aj do súťaže Strojár – inovátor, ktorá sa uskutoční v marci 2015 v Košiciach na SjF TUKE.
Chlapcom držíme palce v ďalšom súťažení a sme na nich hrdí. Sú to už štvrtáci a my veríme, že výsledky ich práce pôsobia inšpirujúco na mladších spolužiakov a v ďalších školských rokoch budú mať veľa nasledovateľov.
Merací prípravok alternátora
Na súťaž ZENIT v strojárstve, ktorej krajské kolo sa konalo 2.12.2014 v Prešove naša škola znova zabodovala ,keď žiak 3.ročníka odboru strojárstvo Milan Michal Gnip obsadil 3.miesto.
Súťaž pozostávala z teoretickej časti, kde žiaci vypracovali test z otázok obsahujúcich výber zo základného učiva strojárskych predmetov technické kreslenie, strojárska technológia, strojové súčiastky a meranie rozmerov.
Praktická časť mala túto náplň:
1. Súťažiaci vyrábajú výrobok strojárskeho charakteru podľa výkresovej dokumentácie pripravenej organizátorom . Pri výrobe súčiastky využívajú bežné operácie obrábania ( sústruženie, frézovanie, vŕtanie, ručné obrábanie). Na začiatku praktickej časti žiaci vypracujú jednoduchý slovný výrobný postup.
2. Nakreslia technický výkres podľa zadanej predlohy. Tento výkres realizujú na PC pomocou grafického programu ktorý si zvolia, pričom môžu používať aj svoj počítač. Podmienkou je, aby používaný grafický program bol legálny.
Žiak Milan Michal Gnip sa na súťaž pripravoval pod vedením Ing. Jozefa Kováča. K dosiahnutému výsledku v súťaži blahoželáme obidvom.
Informácia pre žiakov II.L, II.LY,
III.L - EKO a III.LY-EKO,
zapojených do projektu ESP (Certifikát podnikateľských zručností) v rámci aplikovanej ekonómie:
Druhý sebahodnotiaci dotazník je sprístupnený od 1.2. do 28.2.2015.
Po kliknutí na tento link
http://self.entrepreneurialskillspass.eu/sk/user/login
a zadaní svojich prihlasovacích údajov môžete dotazník vyplniť.
Rozhodnúť sa ako a kam ďalej po skončení strednej školy nie je jednoduché. Našim štvrtákom prišli začiatkom februára na pomoc ich starší kolegovia, dnes už absolventi SPŠ, a podelili sa s nimi o svoje skúsenosti s vysokoškolským životom. Porozprávali im o školách, na ktorých študujú, o svojom odbore, o skúsenostiach získaných v zahraničí, ale aj o tom ako sa dá veselo a príjemne tráviť čas po škole.
Našich štvrtákov zaujímala aj otázka ubytovania a finančná náročnosť štúdia v jednotlivých mestách. Zastúpené boli Bratislava, Prešov a Košice.
Za milé a neformálne stretnutie vďačíme najmä Bc. Márii Haburajovej, ktorá prišla s týmto nápadom. Podľa jej slov, jej také informácie v čase, keď sa rozhodovala kam po strednej škole, chýbali. Sme radi, že si našli čas aj Bc. Dominika Karľová, Bc. Peter Fedorko a Bc. Matúš Chvostaľ, a tak sa našim žiakom dostalo širšie spektrum informácií.
V aktivite s príznačným názvom „Comeback“ plánujeme pokračovať a veríme, že si nájdu čas a ozvu sa nám aj ďalší naši absolventi.
Zoznam škôl pripravili spoločnosti AKO a mediamedia v rámci švajčiarsko-slovenského projektu Úradu vlády SR - Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce. Školy na Slovensku hodnotilo 2 000 firiem.
SPŠ je vnímaná zamestnávateľmi tak, že v rámci tohoto prieskumu bola zaradená do TOP 10 škôl Prešovského samosprávneho kraja, a to dokonca na 4. miesto.
Podrobný prehľad získate kliknutím na tento obrázok:
http://hnporadna.hnonline.sk/clanky-168/podrobny-prehlad-najlepsich-odbornych-skol-na-slovensku-641985?hnat=token
SPŠ v Snine je oprávnenou osobou pre vzdelávanie - oprávnenie VVZ-1234/07-05.1
ELEKTROTECHNICI POZOR !
Skontrolujte si Vaše OSVEDČENIE !
Zabezpečíme aktualizáciu – AOP pre jednotlivcov a pre Vašich zamestnancov, po dohode priamo aj u Vás vo firme.
Zabezpečíme školenie a kurzy
§ 21 - elektrotechnik
§ 22 - samostatný elektrotechnik
§ 23 - elektrotechnik na riadenie činnosti alebo prevádzky
Neváhajte !
Po prvýkrát sa študenti Strednej priemyselnej školy v Snine zapojili so hry Junior Freshhh, ktorej organizátorom a vyhlasovateľom na Slovensku je spoločnosť SLOVNAFT, a.s., člen skupiny MOL.
Hry sa mohli zúčastniť trojčlenné súťažné tímy študentov zo všetkých stredných škôl Slovenskej republiky, vrátane 8-ročných gymnázií, ktorí ešte neabsolvovali maturitnú skúšku, bez ohľadu na ročník. Podmienkou účasti v hre bola povinná registrácia hráčov, ktorí museli byť žiakmi tej istej školy. Hra pozostávala z on-line časti a z finále hry, ktoré bude realizované prezenčnou formou. Pre každé súťažné kolo on-line časti hry bolo príslušné zadanie sprístupnené prostredníctvom internetovej stránky junior.freshhh.sk od 20:00 hod. príslušného dňa podľa časového harmonogramu. Jedno kolo obsahovalo 3 úlohy a na ich riešenie mali študenti vždy 48 hodín.
On-line časť mala 21 úloh, rozdelených do 7 kôl a prebiehala v termíne od 1. decembra 2014 do 14. decembra 2014. Konečné výsledky zapojených hráčskych tímov sú už známe a vieme, ako skončili aj tímy z našej školy.
Pri celkovej bilancii môžeme byť na naše tímy hrdí, lebo zapojených súťažných tímov bolo približne 600 – prevažne z gymnázií - a z našej školy sa rozhodlo po prvýkrát súťažiť päť tímov – SALEMA, Lýceisti, Hypno, SPŠ Team, NO.1. Nahrali skóre 3325,4 a v celkovom poradí tímov v kategórii stredných odborných škôl sa pred nami objavili tímy iba z dvoch iných odborných škôl, čo nám zabezpečilo veľmi pekné 3. miesto.
Žiaci dokázali riešiť úlohy z matematiky, fyziky a chémie, pracovať v tíme a hlavne urobili niečo viac pre seba a pre svoju školu.
Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme.
Príjemná hudba, športová hala plná mladých ľudí, športový duch a neopakovateľná atmosféra adventného obdobia - to všetko vytvorilo priestor pre spoločné priateľské stretnutie, ktoré zorganizovala Stredná priemyselná škola v Snine dňa 10. decembra 2014.
Tohtoročná záverečná bodka, ktorou škola slávnostne spečatila svoje aktivity v oblasti bezpečnosti na cestách v rámci projektu Bezpečné mesto Snina 2014 - Vedomosti o doprave = bezpečnosť na cestách, bola v znamení súťaživosti, tvorivosti, šikovných rúk, ale i vedomostí zameraných na problematiku bezpečnosti cestnej premávky, ktorá sa týka sa nás všetkých, či sedíme za volantom, alebo vo verejnom dopravnom prostriedku, či sme cyklisti alebo chodci.
Pozvanie SPŠ v Snine prijalo 11 základných škôl a po krátkom umeleckom vstupe otvorila celé podujatie riaditeľka školy PaedDr. Romanová a postupne sa k prítomným prihovorili vzácni hostia – Ing. Milovčík, primátor mesta Snina, Mgr. Sirková, poslankyňa PSK, Ing. Luterán, vedúci dopravy OÚ, ktorí poukázali na dôležitosť organizovania takýchto aktivít, ktoré sú zamerané na bezpečnosť cestnej dopravy.
Súťaži predchádzala možnosť zúčastniť sa konzultácií k pravidlám cestnej premávky, ktoré poskytovali inštruktori Autoškoly pri SPŠ v Snine pre žiakov základných škôl.
Ako poznajú pravidlá cestnej premávky a vedia sa orientovať v rozličných situáciách, to sa preverilo v súťažných úlohách, pretože na palubovke už netrpezlivo čakali súťažiaci. Do súťaže sa mohla prihlásiť každá základná škola, ktorá mala možnosť nominovať 2 žiakov do súťažného družstva. Celkovo sa nám tento rok prihlásilo 11 základných škôl, z ktorých sme vytvorili 6 súťažných družstiev označených farebným tričkom. Pre všetky družstvá bolo pripravených 10 rovnakých úloh, pri plnení ktorých rozhodoval buď počet správnych odpovedí, alebo rýchlosť splnenia úlohy.
Za výdatnej podpory divákov sa podávali maximálne výkony a tabuľka ukazovala miestami veľmi vyrovnané výkony a rozhodnutie prišlo až v poslednej chvíli. Nakoniec bolo rozhodnuté a na 1. mieste sa umiestnilo družstvo, ktoré tvorili Základná škola P.O. Hviezdoslava Snina a Základná škola s materskou školou Stakčín.
Súťažné dopoludnie bezpečnosti bolo pestrou mozaikou vyskladanou z riešenia animovaných križovatiek, či určovania dopravných značiek, ale aj zistenie, ako správne resuscitovať, ale najviac poprehadzovali body v tabuľke otázky v súťaži Risk je zisk. A medzitým súťažiaci ukázali svoju zručnosť na pedál kárach, spoznávali dopravné značky z mobilného dopravného ihriska a potrápili sa na ozajstnom teste a správnej výbave bicykla. Body sa pripisovali a medzitým boli ukážky športových vystúpení šikovných žiakov priemyslovky. Inovatívnym prvkom bolo premietanie videosekvencii z jazdy v meste Snina – súťažné družstvá si prezreli ukážky a následne sa vypočuli otázku, a potom odpovedali na otázku zdvihnutým terčíkom. A odrazu sme zistili, ako si máme v premávke všetko všimnúť a akí máme byť pozorní!
Body boli pripísané, dopoludnie sa blížilo ku koncu a Strednej priemyselnej škole v Snine sa podarilo aj v tomto kalendárnom roku splniť cieľ prispievať k pocitu žiť v bezpečnej Snine. Vedenie školy vyslovuje poďakovanie za poskytnutú dotáciu mestu Snina, vďaka ktorej sa nám tento náš cieľ podarilo dôsledne splniť. K ozvláštneniu celej akcie prispel aj úspešný projekt KomPrax, ktorý spracoval Patrik Olach so svojimi spolužiakmi.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorým nie sú ľahostajné životy najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky a realizujú vzdelávacie aktivity smerujúce k tomu, aby bolo čo najmenej tragických udalosti na cestách.
Video z akcie:
https://www.youtube.com/watch?
Powered by aSc EduPage