Dnešná doba je veľmi rýchla a už si ju nevieme predstaviť bez internetu, bez sociálnych sietí. A akosi spoločne s pozitívnymi prvkami, ktoré automaticky preberáme, nasávame a častokrát zažívame aj zlo, ktoré si pamätáme na celý život a môže poznačiť životy detí, ale aj nás dospelých.
Dá sa tomu predísť? Sú spôsoby, ako sa chrániť? Aká je prevencia? Stredná priemyselná škola v Snine sa dlhodobo zaoberá touto témou. Venovala sa jej vo viacerých projektoch – Chceme byť on line, Bezpečne v reálnom a virtuálnom svete a sústreďovala sa postupne na jednotlivé ohrozené cieľové skupiny – napríklad na žiakov základných škôl, stredných škôl či seniorov.Podobne aj projekt Nenechaj si to pre seba sa skladal z viacerých fáz, ktoré boli koncipované ako vzdelávací cyklus. Zámerom projektu bolo populárno – náučným spôsobom poukázať na nebezpečenstvá internetu, ako internet používať a čo všetko internet poskytuje pre jednotlivé generácie.
Vyvrcholením projektových aktivít bola 5. novembra 2014 prednáška s foréznym analytikom Ing. Jaroslavom Osterom. SPŠ v Snine zorganizovala prednášku pre svojich žiakov, pozvaných žiakov základných a ďalších stredných škôl, pre učiteľov a pre pozvaných hostí.Ing. Oster sa vo svojej prednáške dotkol citlivých tém, ako sú: infiltrácie a nevyžiadaný obsah, kyberšikanovanie, zneužívanie osobných údajov a internetové známosti. Poukázal na to, že na internet nepatria žiadne osobné údaje, fotografie, informácie o rodine, domove a osobné videá, pretože všetko sa dá ľahko zneužívať. Poukázal na zbytočné diskusie na internete a na takzvané kŕmenie trollov.
Obzvlášť zaujímavou bola téma kyberšikany, pretože mnohé veci, na ktoré Ing. Oster upozornil, žiaci vnímali ako ľahkovážny žart alebo nevinný vtip. Boli upozornení na trestnoprávne následky a tak si uvedomili, že prípady, ktoré - citujem z prednášky:
-
urážanie a nadávanie (komentáre fotiek a videí, na nástenke, cez chat, cez sms...),
-
vyhrážanie a vydieranie (anonymné telefonáty),
-
obťažovanie a návrhy,
-
zverejnenie trápnych, intímnych alebo upravených fotografií alebo videí,
-
šírenie osobných informácií alebo klebiet,
-
vylúčenie zo skupín priateľov alebo z tímu v PC hrách, ignorácia v diskusných skupinách,
-
krádež identity, vytváranie falošných alebo posmešných profilov, nenávistné skupiny,
môžu mať oveľa vážnejšie následky, o akých na začiatku ani netušili.
Osobitnou témou je nadväzovanie internetových známostí – cybergroomingu, kedy sa tieto etapy manipulácie môžu skončiť vydieraním, vyhrážkami alebo tajným stretnutím s internetovou známosťou, únosom, znásilnením a podobnými násilnými činmi.
V závere sa natíska otázka – na koho sa má obeť obrátiť? Čo má obeť robiť? V prvom rade, ak ide o žiaka, si to „nemá nechať pre seba“. Treba sa zdôveriť rodičom, učiteľom alebo inej dospelej osobe. Ing. Oster radil a vysvetľoval na príkladoch a názorných ukážkach – keď sa dá – tak niekedy stačí aj ignorácia, keď to pokračuje, musí sa to blokovať – a to buď provider, alebo cez interné nástroje a najvyšší stupeň je represia. A čo máme robiť, aby sme neublížili ostatným – nezapájať sa, nevysvetľovať a nevyhrážať sa. Zaujímavá prednáška bola prerušovaná otázkami a žiaci za správne odpovede dostali darčeky. Hovorené slovo bolo doplnené aktuálnymi tematickými videami, ktoré vhodne podporili daný obsah.
Po prednáške sa Ing. Oster, učitelia a pozvaní hostia presunuli do priestorov Strednej priemyselnej školy v Snine, kde sa pokračovalo v odbornom seminári na danú tému. V zaujímavej diskusii sa už rozoberali konkrétnejšie prípady a spôsoby ich riešenia priamo v praxi.
Deň venovaný sociálnemu hackingu v rôznych podobách bol pre nás všetkých prínosom. Zamedziť používaniu internetu, sociálnych sietí nemôžeme a ani nechceme, ale vzdelávať, učiť, akým spôsobom používať tieto digitálne socio-komunikácie - o to sme sa v Strednej priemyselnej škole takýmto spôsobom pokúsili. V podobných činnostiach škola bude aj naďalej pokračovať, naďalej budeme sprostredkovávať informácie o bezpečnom využívaní internetu v zmysle názvu projektu „Nenechaj si to pre seba“.
Video z akcie:
https://www.youtube.com/watch?v=VzCHtr3MRp4