Byť kreatívnym hráčom na trhu, nezaspať na vavrínoch úspechu a ísť stále vpred - je vízia, ktorá je pre Strednú priemyselnú školu v Snine stále aktuálna. Napĺňame ju svojimi každodennými skutkami a jedným z takýchto vkladov bolo aj zabezpečenie stretnutia s predstaviteľmi firmy GlobalLogic Slovakia, ktoré nám sprostredkoval náš zriaďovateľ.
Nasledovalo osobné stretnutie pracovného tímu, ktorý zostavila riaditeľka školy PaedDr. Alena Romanová, predstavenie vízie budúcej spolupráce a začal sa postupne napĺňať sen, ktorý dostal vďaka zavedeniu inovatívnych prvkov do vzdelávania výrazné kontúry. Môžeme bez zveličenia konštatovať, že sen sa stal skutočnosťou.
Stredná priemyselná škola v Snine pripravuje žiakov v študijných odboroch strojárstvo, technické lýceum, elektrotechnika a technika a prevádzka dopravy.
Spolupráca s firmami je práve to, čo pripravuje ešte lepšie žiakov na to, aby sa mohli zaradiť priamo do pracovného procesu. Škola spolupracuje s viacerými firmami a exkluzívnu spoluprácu v tomto školskom roku sme uzatvorili s firmou GlobalLogic Slovakia z Košíc, ktorá je špičková v IT riešeniach.
Po prvej návšteve zástupcov firmy u nás v škole v auguste 2022 sme od septembra začali spolupracovať na projekte softvérového riešenia Informačného panela o účasti SPŠ v Snine v projekte Euroscola. Vízia bola vytvoriť web stránku s informáciami o projekte Euroscola, ktorého sa SPŠ v Snine zúčastnila šesťkrát.
Nápad na realizáciu vznikol v škole, firma GlobalLogic Slovakia postavila riešenie na existujúcich znalostiach našich žiakov a doplnila oblasti, ktoré žiaci potrebovali doštudovať.
Vznikla pracovná skupina Ing. Tibor Radačovský – GlobalLogic Slovakia, Ing. Mária Ortutayová, Ing. Adriána Bindzárová – SPŠ Snina a Jakub Žir, Adam Marinič za žiakov SPŠ v Snine.
V úvode projektu sme absolvovali pracovné stretnutie v priestoroch firmy GlobalLogic Slovakia v Košiciach, kde sme nastavili spôsob spolupráce, vzájomnú komunikáciu a kontrolu vykonaných činností. Zároveň sme sa naučili správne postupovať pri návrhu UX dizajnu pomocou programu Figma.
V priebehu mesiacov október až marec žiaci pracovali samostatne, využívali online konzultácie so svojím mentorom Tiborom. V marci sme absolvovali záverečné pracovné stretnutie vo firme v Košiciach, kde sme zosúladili frontend a backend celého projektu a jasali nad výsledkom práce.
Projekt je postavený na vytvorení web servera na Raspberry PI s ďalšími nastaveniami vytvorenými pomocou jazyka Python, ktoré slúžia na správne dynamické zobrazovanie web stránok vytvorených pomocou HTML jazyka a Java Script jazyka.
Jakub a Adam vstupovali do projektu s cieľom získať nové skúsenosti a naučiť sa vedomosti nad rámec štandardného vzdelávacieho obsahu. Ich zámer sa podaril v plnej miere a navyše projekt zároveň použijú ako svoju ročníkovú prácu, ktorá nahradí praktickú časť maturitnej skúšky.
Okrem osobného prínosu pre žiakov škola nadviazala úspešnú spoluprácu, ktorá pomôže jej budúcim žiakom zistiť, ako reálne vyzerá práca v oblasti informačných technológií, umožní zmodernizovať a zaktualizovať vzdelávací obsah vyučovania a zvýši motiváciu pre štúdium informatiky.
Náš zámer sa podaril a vieme, že sny sa plnia. Každý, kto príde do vestibulu SPŠ v Snine, si pozrie, kde všade bývalí žiaci ako odmenu za svoje nápady a myšlienky v rámci projektu Euroscola mohli vycestovať a čo všetko mohli vidieť.
A zhmotniť do interaktívnej podoby im to umožnili súčasní žiaci Jakub Žir a Adam Marinič, ktorí vďaka inovatívnym prístupom vytvorili informačný panel, a tým prepojili vizuálne zaujímavou formou minulosť so súčasnosťou. Cesta od nápadu k realizácii myšlienky sa stala skutočnosťou.
A to všetko sa na priemyslovke dá zvládnuť.....
PaedDr. Alena Romanová a Ing. Mária Ortutayová