Tento projekt, ktorý sa realizoval v Strednej priemyselnej škole v Snine s podporou Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR a bol zameraný na oblasť zvyšovania finančnej gramotnosti v stredných a základných školách.
Naša škola v rámci svojej vzdelávacej činnosti pravidelne sleduje aktuálne problémy komunikované v odbornej i laickej verejnosti. Dlhodobo sa venujeme otázkam, ktoré nastoľuje nielen veda a technika, ale aj ekonomická sféra a každodenný praktický život. Jednou z oblastí je aj finančná gramotnosť občanov, ktorá zahŕňa široké spektrum problémov.
V tomto školskom roku sme sa v projekte Olympiáda spotrebiteľských práv zamerali na zvýšenie informovanosti učiteľov a žiakov v oblasti ochrany spotrebiteľa. Séria odborných prednášok s diskusiou priblížila všetkým zúčastneným existujúci legislatívny rámec problematiky a tiež zmeny, ktoré aktuálne nadobúdajú účinnosť. V diskusii mohli účastníci konzultovať s odborníkmi svoje vlastné skúsenosti z praxe.
Na realizácii projektu so školou spolupracovali zástupcovia inštitúcií reprezentujúce rôzne úrovne ochrany spotrebiteľa. Úlohy a činnosť orgánov EÚ nám priblížil Ing. Ivan Štefanec, MBA, PhD, poslanec Európskeho parlamentu, člen Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa. Na online stretnutí s ním zaujala žiakov a učiteľov najmä téma dvojakej kvality tovarov, v zamedzovaní ktorej sa podľa slov pána poslanca darí dosahovať značné úspechy.
Ako prispieva k ochrane spotrebiteľských práv svojich občanov Slovenská republika vysvetlila Mgr. Gabriela Harmaňošová, hlavný štátny radca z Odboru vnútorného trhu a trhového dohľadu Ministerstva hospodárstva SR. Dozvedeli sme sa, že MH SR úzko spolupracuje a podporuje činnosť spotrebiteľských združení, ktoré predstavujú akúsi „samosprávu“ v ochrane spotrebiteľských práv. O ich významnej úlohe, ako zastupovať spotrebiteľov v konaniach pred štátnymi orgánmi, o alternatívnych riešeniach sporov medzi spotrebiteľmi a dodávateľmi, o zmluvách a reklamáciách nás informovala JUDr. Andrea Kanoczová. Svoje odborné poznatky doložila príkladmi z bohatej praxe a pôsobenia v Spotrebiteľskom centre.
Akadémia finančnej správy ako organizačná zložka Finančnej správy SR s nami spolupracovala na aktivite, ktorú sme nazvali „Nákup z tretích krajín - nové pravidlá pri preclievaní od 1. 7. 2021“. Veľmi ochotne s nami spolupracovali Mgr. Martina Chytilová, PhD. a pplk. Mgr. Marián Haršány. V rámci tejto aktivity sme sa dozvedeli o právach a povinnostiach spotrebiteľa v súvislosti s nákupom na trhoch tretích krajín – mimo Európskej únie, ak hodnota zásielky nie je vyššia ako 150.- Eur. Témami aktivity však boli aj falošný a pirátsky tovar, ako a prečo sa mu pri kúpe vyhýbať. Zástupcovia Finančnej správy SR priniesli učiteľom a žiakom veľa názorných predmetov a edukačného materiálu.
Výstupom z tejto fázy projektu je aj ďalší výučbový materiál vo forme infografík, ktorý vytvorili koordinátorky projektu Ing. Anna Buchlaková a Ing. Zlatica Demčáková. Boli vytvorené tak, aby jednoducho a jasne poskytli základné informácie všetkým starším žiakom základných a žiakom stredných škôl, ktorí sa zapoja do Olympiády spotrebiteľských práv.
Projektovými aktivitami sme poukázali na to, aký široký záber má spotrebiteľský trh a ako náročné je orientovať sa v ňom. Naším projektom sme chceli dať istý návod, ktorým smerom sa má spotrebiteľ uberať, aby sa v tejto náročnej problematike nestratil. Zo spätnej väzby vieme, že sa nám to podarilo, a to bolo naším cieľom. V podobných aktivitách naša škola plánuje aj naďalej pokračovať.
Ing. Anna Buchlaková
koordinátorka projektu